
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 12 µF |
| Voltage Rating (DC) | 1.1 kV |
| Tolerance | 10 % |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 6.5 mΩ |
| Height - Seated (Max) | 39.5 mm |
| Length | 41.5 mm |
| Width | 20 mm |
| Termination | Radial |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Dielectric | Polypropylene (PP) |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 39.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 1.2 mm |
| Lead Pitch | 37.5 mm |
| Dielectric Material | Polypropylene |
| Contact Plating | Tin |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
